Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçin

S.asit Tesisi Üretim İşlemleri

SÜLFÜRİK ASİT TESİSİ  KURULUMU

Mektron Makine olarak kükürt ün ergitilmesinden %98,5 konsantrasyonlu sülfürik asit üretilmesine kadar tüm süreçlerin imalatını ve montajını yapmaktayız. Genel olarak sülfürik asit üretimi aşağıdaki aşamalardan oluşur. Ayrıca sülfürik asit tesislerin de çıkan ısı enerjisini buhar a dönüştürerek elektrik üretimi de sağlanmaktadır.

Sülfürik Asit, ergitilmiş ve filtre edilmiş sıvı kükürdün, kükürt yakma fırınında rutubeti ve nemi sülfürik asitle alınmış olan kuru hava ile yanması sonucunda oluşan gaz karışımındaki S02 kontakt kulesinde S03' e dönüşüp absorpsiyon kulelerinde sulfuric asit ile absorpsiyonu sonucunda elde edilir.  Ergitme tankında ergiterek sıvı hale geçen kükürt, 125- 1450C sıcaklığında ısıtılarak, filtrasyon ve perlit dozajlama işlemi yapıldıktan sonra kükürt yakma fırınına gönderilir.

Kükürt yakma fırınında;

S + O2 = S02 + ısı reaksiyonuna gore S02 gazları elde edilir. Elde edilen S02 gazlarının konsantrasyonu %9,5-11 fırını terk eden gazların sıcaklığı da yaklaşık 1100 °C civarındadır.

Daha sonra yaklaşık 400-440 °C a kadar soğuyan S02 gazları içeren gazlar kontakt kulesine girerek  S02 içeren gazlar, aşağıdaki reaksiyon denklemine gore S03 gazlarına dönüştürülür.

S02 + ½ O2 = S03 + ısı  

Reaksiyon ekzotermiktir ve gaz sıcaklığı kontak kulesi çıkışında 600oC'a yükselir. Bu kademeden çıkan gazlar Kızdırıcıya gönderilerek 440oC'a kadar soğutulur. Soğuyan gazlar yine kontakt kulesine gönderilir. Bu kademede tekrar reaksiyon olur ve toplam S02'nin %85'i S03'e dönüştürülür. Çıkan S03 gaz karışımı gaz-gaz eşanjörlerinden geçirilerek l.absorpsiyon kulesine giriş sıcaklığı olan 190°C' a kadar soğutulur.

            H2S04 + S03 =H2S04.S03                                                                

            H2S04.S03 + H2O = 2H2S04

l.absorpsiyon kulesine, içinde S03 gazları bulunan gaz karışımı, %98,5 konsantrasyonlu sulfuric asit tarafından absorplanu ve konsantrasyonu artan asitin seyreltilmesi için kuleye proses suyu hattından seyrelme suyu verilir. absorpsiyon kulesinin her birinin içinde asit dağıtım sistemi ve kulenin her bölgesine asitin yayılmasını sağlayan seramikten yapılmış raşchig halkaları bulunmaktadır.

TEMEL EKIPMANLAR

- Erimiş kükürt tankı
- Atık ısı kazanı #1
- Atık ısı kazanı #2
- Dönüştürücü
- Ekonomizör
- Emme kulesi
- Emme asit soğutucusu
- Kurutma kulesi
- Kurutma kulesi soğutucusu
- %98 asit pompası tankı
- Ürün soğutucusu
- Oleum kulesi
- Oleum Pompası kapağı
- Trim soğutucu
- Elliot EPG-4 buhar türbini
- Seyreltik pompa tankı
- Hava giderici
- Hava susturucu
- Asit depolama tankı
- Yedek %98 asit pompa tankı
- Yedek emici asit soğutucu

Yardıma mı ihtiyacınız var?

WhatsApp'tam iletişime geçin

whatsapp icon